Films

Opening Film

Under the shadow

Under the shadow / Jordany, UK, 2016
Dir: Babak Anvari

19:15

Fri

Big Hall

Main Programme

Green room

Green room / USA, 2015
Dir: Jeremy Saulnier

21:30

Fri

Big Hall

What we become

Sorgenfri / Denmark, 2015
Dir: Bo Mikkelsen

14:00

Sat

Big Hall

The Invitation

The Invitation / USA, 2015
Dir: Karyn Kusama

16:00

Sat

Big Hall

Johnny Frank Garrett`s last word

Johnny Frank Garrett`s last word / USA, 2016
Dir: Simon Rumley

18:00

Sat

Big Hall

Baskin

Baskin / Turkey, 2015
Dir: Can Evrenol

22:00

Sat

Big Hall

Devils`s Candy

Devils`s Candy / USA, 2015
Dir: Sean Byrne

20:00

Sat

Big Hall

Schneider vs Bax

Schneider vs Bax / Netherlands, 2015
Dir: Alex van Warmerdam

12:00

Sun

Big Hall

Darling

Darling / USA, 2015
Dir: Mickey Keating

14:00

Sun

Big Hall

Southbound

Southbound / USA, 2015
Dir: Roxanne Benjamin, David Bruckner, Patrick Horvath, Radio Silence

15:30

Sun

Big Hall

Youth program

Heroes of evil

Los héroes del mal / Spain, 2015
Dir: Zoe Berriatúa

15:00

Fri

Big Hall

Karel Zeman retrospective

Invention for destruction

Vynález zkázy / tranlation, 1958
Dir: Karel Zeman

17:15

Fri

Big Hall

The Fabulous Baron Munchausen

Baron Prásil / tranlation, 1962
Dir: Karel Zeman

12:15

Sat

Big Hall

The Stolen Airship

Ukradená vzducholod / tranlation, 1966
Dir: Karel Zeman

11:30

Sun

Small Hall

For Freaks

The Black Fables

AS FÁBULAS NEGRAS / Brazil, 2015
Dir: Rodrigo Aragao, Petter Baiestorf, Joel Caetano, Josè Mojica Marins

21:45

Fri

Small Hall

AAAAAAAAAH!

AAAAAAAAAH! / UK, 2015
Dir: Steve Oram

23:45

Fri

Small Hall

In the search of the ultra-sex

In the search of the ultra-sex / France, 2015
Dir: Nicolas Charlet, Bruno Cavaine

19:45

Sat

Small Hall

Atomic Eden

Atomic Eden / Germany, USA, Ukraine, 2015
Dir: Nico Senter

21:45

Sat

Small Hall

Cat sick blues

Cat sick blues / Australia, 2015
Dir: Dave Jackson

23:45

Sat

Small Hall

Méliès d’Argent Short Film Competition

Mèliès D`Argent short film competition

Mèliès D`Argent short film competition / tranlation,

19:30

Fri

Small Hall

Out of competition short films

Little Nightmares - Out of Competition

Little Nightmares - Out of Competition / tranlation,

17:30

Sat

Small Hall

Estonian animation: The Fata Morgana of Fantasy

Estonian animation: The Fata Morgana of Fantasy

Eesti anima: Fantaasia fatamorgaana / tranlation,

15:30

Sat

Small Hall

“Terminaatori double-bill

The Terminator

The Terminator / USA, 1984
Dir: James Cameron

23:30

Fri

Big Hall

Lady Terminator

Lady Terminator / Indonesia, 1989
Dir: Jalil Jackson

01:30

Fri

Small Hall

30 years of the classics of Soviet fantasy

Kin-dza-dza!

Kin-dza-dza! / Russia, 1986
Dir: Georgi Danelia

13:15

Sun

Small Hall

May Day special

Alucarda

Alucarda, La Hija De Las Tinieblas / Mexico, 1977
Dir: Juan L. Moctezuma

00:00

Sat

Big Hall

Back