Back Cup`i saare saladus

Vynález zkázy / [], 1958
Rež: Karel Zeman

Linastub

R
17:15

Tšehhoslovakkia (ja nüüdse Tšehhi Vabariigi) kõigi aegade vaadatumaks filmiks peetav mängufilm „Back Cupi saare saladus“ (tuntud ka ameeriklaste levipealkirja „Jules Verne'i imeline maailm“ all) sai 58 aastat pärast algversiooni linalejõudmist uue ja värskema välimuse. Selle digitaalselt restaureeritud versiooni maailmaesilinastusest kujunes mulluse Karlovy Vary filmifestivali üks olulisemaid sündmusi.

Film kuulub legendaarse tšehhi animaatori ja filmilavastaja Karel Zemani filmiseeriasse, mis sündis Jules Verne'i populaarsete seiklusjuttude ainetel. Teos põhineb kaudselt 1896. a ilmavalgust näinud Verne’i romaanile „Isamaa lipp“ („Face au drapeay“) ja esindab filmižanri, mida kaasajal armastatakse 19. sajandist pärit masinate jõulise demonstreerimise tõttu kutsuda ka „aurupungiks“.

Sarnaselt Zemani varasematele ja hilisematele töödele on ka selles filmis olulisel kohal stop-motion-animatehnika (puulõige), kõikvõimalike tehnikavidinate jõuline kasutamine ja muidugi ainulaadne visuaalne isikupära, mida võib tänapäeval kohata näiteks Terry Gilliami, Wes Andersoni ja Tim Burtoni filmides.

Film ise räägib mereröövlitest, kes röövivad kuulsa teadlase, et too arendaks nende jaoks välja massihävitusrelva. Naiivse koolipoisiliku süžee kaalub üles filmi köitev visuaal, mis on pakkunud inspiratsiooni juba üsna mitmele fantaasia- ja animafilmi tegijate põlvkonnale.

Helmut Jänes
 

Treiler

Kestus 1h 23'
Osatäitjad Lubor Tokoš, Arnošt Navrátil, František Šlégr
Programm Karel Zemani filmide retrospektiiv

R, 29.04.

17:15 - Big Hall

Külaline: Karel Zemani muuseumi esindaja

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi