Imeline parun Müncchausen

Baron Prásil / [], 1962
Rež: Karel Zeman

Linastub

L
12:15

Gottfried August Bürgeri kuulus romaan vabahärra von Münchhausenist on rõõmustanud oma särtsakusega mitmeid põlvkondi, sama populaarsed on rahva hulgas olnud ka Münchhauseni-teemalised filmid. Tuntuim neist on ehk Zemani suure imetleja Terry Gilliami versioon 1988. aastast, kuid kindlasti ei tohi unustada ka oma aja kohta üllatuslikult efektset ungari lavastaja Josef von Báky Saksamaal vändatud kallist värvifilmi (1943) ega ka meie teleekraanidelt tuttavat vene telefilmi (1979), kus peaosa mängis suurepärane Oleg Jankovski.

Zemanit inspireerisid selle lustliku loo väntamisel 19. sajandil elanud kuulsa illustraatori Gustave Doré joonistused, mis kaunistasid 18. sajandi lõpus ilmunud raamatu esmatrükki. Zeman kasutab oma filmis erinevaid stiile ja värvigammasid, mis annavad loole sümboolset sügavust. Filmi autor ei lähtu muidugi ainult algallikast, tema filmis on vint täielikult üle keeratud: nii näeme kohe filmi alguses astronaut Tonyt, kes maandub Kuul ja kohtub seal rühma härrasmeestega, kelleks on Cyrano de Bergerac, üks Jules Verne’i tegelane ja parun Münchhausen. Ja pöörane seiklus võibki alata…

Üks 1960ndate aastate fantastilisemaid filme, mis pälvis omal ajal mitmeid olulisi auhindu, muuhulgas nii Locarno kui ka Cannesi filmifestivalidelt.

Helmut Jänes

Treiler

Kestus 1h 23'
Osatäitjad Miloš Kopecký, Jana Brejchová, Rudolf Jelínek
Programm Karel Zemani filmide retrospektiiv

L, 30.04.

12:15 - Big Hall

Külaline: Karel Zemani muuseumi esindaja

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi