Schneider Baxi vastu

Schneider vs Bax / Holland, 2015
Rež: Alex van Warmerdam

Linastub

P
12:00

Ehkki Hollandi ühel tuntumal kaasaja filmilavastajal Alex van Warmerdamil („Borgman“, „Väike Tõnn“) on olnud nii paremaid kui ka halvemaid hetki, on tema filmid enamasti pikitud eestlastele hästimõistetava musta huumoriga, mida Tristan Priimägi võrdles kunagi õigustatult Eestimaa pealetungiva talvega. Tõepoolest: et van Warmerdami filme täiel rinnal nautida, peab olema tegu väga tundliku naljasoonega inimesega.

Mullu Locarnos esilinastunud teoses, samuti pilgeni musta huumoriga täidetud krimikomöödias „Schneider Baxi vastu“ vallatleb van Warmerdam mõttega, mis saab siis, kui vastamisi satub kaks palgamõrtsukat. Režissöör, kes peaaegu kõigis oma filmides ka näitlejana kaasa lööb, on loomulikult siingi paadis, seekord kõrvalnäitlejana, mängides Ramon Baxi: meest, kellel on kaks vägagi erinevat elukutset ehk kirjanik ja palgamõrtsukas. Samuti suurepärane Tom Dewispelaere kehastab Schneiderit, oma ala tõelist proffi, kes võtab oma tööd täie tõsidusega ja saab ülesande „lapsetapja“ Bax „maha võtta“. Paraku ei aima Schneider, et esialgu vaid mõnetunniseks väljasõiduks planeeritud lihtsast tööotsast võib kulgeda jaht tema enda elu ja surma peale…

Oma huumorisoonelt kulgeb see wicked palgamõrtsukalugu samades žanrituultes, milles kümbles ka üks parimaid selleteemalisi komöödiaid „Palgamõrvarid Brügges“ (2008). Filmi suurim võlu peitub aga sageli nähtamatuteks jääda soovivates detailides, mille märkamine on suureks plussiks, et teosest täit rõõmu tunda.

Helmut Jänes

Treiler

Kestus 1h 36'
Osatäitjad Tom Dewispelaere, Alex van Warmerdam, Maria Kraakman
Tootja Graniet Film BV, Czar, VARA
Auhinnad ja festivalid Locarno, Toronto, Hamburg, London, Chicago
Programm Põhiprogramm

P, 01.05.

12:00 - Big Hall

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi